Ірина Зельдес Ле Бруссуа – одна з найперших волонтерок британського фонду Ukraine Charity, який за 17 років існування зібрав мільйони фунтів стерлінгів на допомогу українцям. Особливо важливу роль фонд відіграв у 2014 році, коли почалася війна, та у 2022-му, після початку повномасштабного вторгнення рф.
В інтерв’ю для NetworkUA волонтерка Ірина Зельдес Ле Бруссуа розповіла про свій шлях до Британії, діяльність Ukraine Charity, роки благодійності, поточні проєкти та як правильно донатити.
Еміграція до Британії та спогади про Київ
Розкажіть, як ви прийняли рішення емігрувати до Британії? Що саме спонукало вас до такого кроку?
Все почалося ще зі студентських років. Я вирішила поїхати на мовні курси до Британії, та, чесно кажучи, планувала повернутися після літа. Але ця поїздка стала для мене справжнім відкриттям. Я зустріла багато цікавих людей з різних країн, відкрила для себе нові можливості. Я завжди була активною в студентських ініціативах. Але крім того, мені хотілося вийти зі своєї зони комфорту, спробувати щось нове.
Я розуміла, що в Україні у мене є перспективи, але мені здавалося, що тут, у Британії, я зможу розвиватися швидше. Це було більш динамічне середовище, яке мене надихало.
Спочатку я просто продовжувала навчатися й підробляти. Але потім зрозуміла, що для стабільного життя мені потрібен більш офіційний статус. Тому я скористалася програмою Highly skilled migrant programme та отримала робочу візу.
Мені подобалося жити в Британії, і я хотіла залишитися тут. Але я ніколи не ставила перед собою мети бути тут все життя. Британія – це одна з країн, де я себе бачу, але не єдина.
З початку повномасштабного вторгнення чи змінилося ваше ставлення до України, до вашого дому? Чи є бажання повернутися?
Я все одно відчуваю зв’язок зі своєю батьківщиною. Можливо, колись я повернуся в Україну.
Київ завжди займає особливе місце в моєму серці. З початком війни, звичайно, все змінилося. Я стала відчувати ще сильніший зв’язок зі своєю батьківщиною, з мої корінням. Це як інстинкт самозбереження, коли ти розумієш, що твоєму дому загрожує небезпека. Попри те, що я живу за кордоном, побудувала родину з чоловіком-французом і виховую дітей, Україна – важлива частина мого життя.
Я думаю, це відчуття є в багатьох українців, які зараз перебувають за кордоном. Ми постійно стежимо за новинами, підтримуємо наших захисників і намагаємося допомагати, чим можемо.
Можна сказати, я живу в трьох світах: Британія, Франція та Україна. Це як три різних доми, кожен з яких важливий для мене по-своєму.
Шлях створення Ukraine Charity: від ідеї до реалізації
Розкажіть докладніше про шлях в Ukraine Charity.
Маючи за плечима досвід роботи в міжнародних волонтерських проєктах ще зі студентських років, я розуміла, як важливо об’єднувати зусилля для досягнення спільних цілей. Крім того, моя робота в корпоративному середовищі дала мені практичні навички управління проєктами та організації процесів, що виявилися дуже корисними в благодійній організації. Професійні якості та досвід кожного члена команди допомогли нам побудувати прозору структуру організації та залучити до співпраці досвідчених фахівців.
Мене надихнув долучитися до Ukraine Charity один з моїх друзів, який був одним із засновників цієї організації. Ми разом були волонтерами в міжнародній студентський організації AIESEC в Україні.
Завдяки бажанню команди та підтримці однодумців ми змогли зареєструвати Ukraine Charity як офіційну благодійну організацію в Британії. Спочатку ми починали з підтримки невеликих проєктів, поступово розширюючи сферу діяльності. Згодом допомагати своїй країні загалом стало невід’ємною частиною життя.
Як повномасштабне вторгнення вплинуло на діяльність Ukraine Charity?
Війна змінила ситуацію. Наша допомога Україні була ще з 2007 року. Також, коли був Майдан, ми передавали медичну допомогу. Зараз потреба в гуманітарній допомозі зросла в рази. Завдяки нашому досвіду та налагодженим зв’язкам ми змогли швидко адаптуватися до нових умов і розширити масштаби нашої діяльності.
Ми вже 17 років допомагаємо Україні та за цей час ми можемо ефективно надавати необхідну підтримку тим, хто її потребує.
Спочатку організація фокусувалася на допомозі дітям. Події Революції Гідності 2013 року та Майдан 2014-го радикально змінили напрямок нашої допомоги. Ми зосередилися на наданні медичної підтримки тим, хто постраждав в результаті цих подій.
З початком повномасштабного вторгнення пріоритети змістилися. Основний акцент було зроблено на кризовій медичній допомозі, забезпеченні гуманітарною допомогою та підтримці вразливих верств населення.
Зараз найбільший запит поступає на медичне обладнання рятувальникам, швидкі допомоги та ліки. Потреба в них просто нескінчена через бойові дії. Крім того, ми продовжуємо підтримувати дітей, особливо тих, хто має інвалідність або постраждав від війни.
Співпраця з українськими організаціями
Розкажіть детальніше про співпрацю з українськими організаціями. Як відбувається процес відбору партнерів і як ви будуєте взаємодію?
Ми працюємо виключно через українські організації, оскільки не маємо власного представництва в Україні. Наша співпраця з деякими партнерами триває вже понад 10 років. Ми обираємо організації, які мають доведену репутацію та досвід роботи в певних сферах. Серед наших довгострокових партнерів – DetDom.info, Місто Добра в Чернівцях та його засновниця Марта Левченко, Голоси дітей, Ukrainina Firefighters Foundation, Посланець миру, Соціальне місто, Госпітальєри та ще багато інших організацій. Ми співпрацюємо з фондами над різноманітними проєктами, спрямованими на допомогу дітям, медичним закладам, вогнеборцям тощо.
Найбільш актуальними напрямками нашої допомоги є медицина, звісно. Ми забезпечуємо лікарні необхідним обладнанням та медикаментами, підтримуємо дитячі будинки та організації, що опікуються дітьми з особливими потребами.
Залучення коштів
Як Ukraine Charity залучає кошти? Які найефективніші інструменти фандрейзингу?
Основним джерелом наших коштів є приватні донати. Багато хто з наших донорів – це британці та українці, які живуть в Британії та хочуть допомогти своїй батьківщині. Вони роблять фандрейзингові ініціативи – організовують різноманітні благодійні заходи, такі як збір коштів на день народження, весілля, спортивні забіги. Або навіть квіти продають, і цими коштами допомагають нам.
І, звичайно, ініціативи підприємців. Багато компаній підтримують наші проєкти, здійснюючи корпоративні донації, також проводять різні заходи за донати. Тобто, в основному, через публіку заходять до нас гроші.
У нас дуже-дуже мала частина грантів. І ми проводимо періодично власні благодійні заходи. Не можу сказати, що це є нашим основним джерелом допомоги. Але це також дає результат. Фандрейзинг – це подія. Ми намагаємося через заходи підтримувати знання, зацікавленість про Україну. Тут така подвійна ідея – це наша можливість спілкуватися з тими, хто нам допомагає, і говорити про те, що ми робимо. Бо в нас немає тут офісу.
Проєкти для дітей в Україні
Які проєкти за час вашої роботи в Ukraine Charity запам’яталися вам? Чому?
Особисто моя думка, що Ukraine Charity більше запам’ятовуються проєкти, які, можливо б ніяк не отримали фінансування. А завдяки тому, що є такі фонди, як ми, вони мають її. Наприклад, ми фінансували ремонт тераси для дитячого будинку в Дніпропетровській області, де проживали діти з інвалідністю. Цей проєкт був дуже важливим, оскільки дозволив дітям проводити більше часу на свіжому повітрі.
Їм було дуже важко знайти допомогу, бо це було незручно, у лісі, що далеко. І на цьому не попіаришся, бо там зовсім їх ніхто не знав. І от коли ми це зробили, директор позвонив і сказала: «От взяли, іродам допомогли». І це якось досить сильно запам’яталося. Кошти невеликі, але вони дійсно сильно комусь допомагають. Або, наприклад, дитяча команда паралімпійців, їм також ніхто нічим особливо не допомагає. Тому що це точно не пріоритет. Ми допомогли їм провести змагання.
Або ж щось відремонтувати щось у дитбудинках, або побудувати сенсорну кімнату для дітей з аутизмом.
Мені дуже важко зараз вибрати один проєкт. Все, що пов’язано з війною це звичайно, масштабні проєкти. Наприклад, стоматологічний мобільний кабінет для ветеранки війни.
Або пожежний евакуатор для Ukrainian Firefighters Foundation, який ми також проспонсорували. І це велика допомога на лінії фронту. Адже є регулярні звіти, скільки людей завдяки цьому евакуатору вивезено з Торецька. Це дуже масштабно, це дорога машина, але коли ти бачиш скільки життів врятовано, це просто неймовірно.
Українська діаспора у Великобританії: допомога та залучення
Як українці у Великобританії можуть підтримати Україну крім фінансової допомоги?
Існує кілька способів долучитися до нашої діяльності. Звичайно, фінансові внески є дуже важливими. Кожна донація наближає нас до досягнення наших цілей.
Однак, крім фінансової підтримки, ви можете долучитися до волонтерської діяльності. Наприклад, допомагати з організацією благодійних заходів, поширювати інформацію про нашу організацію серед своїх друзів та знайомих.
Також ви можете стати нашим амбасадором і розповідати про нашу діяльність у своїх соціальних мережах. Кожен голос важливий для того, щоб привернути увагу до проблем України та залучити додаткову підтримку.
Якщо у вас немає можливості зробити фінансовий внесок, ви можете організувати збір коштів серед своїх друзів та колег. Наприклад, можна провести благодійний аукціон, концерт або спортивні змагання.
Крім того, ви можете звернутися до місцевих українських громад та запропонувати свою допомогу в організації благодійних заходів.
16 років у благодійності
Що для Вас особисто означає працювати в Ukraine Charity?
Це вже дуже довга частина мого життя. Через те, що я в Ukraine Charity майже всі 17 років!
І це така можливість надавати допомогу своєму корінню. Залученість, звичайно, дуже сильно змінилася через війну. Зараз це не просто бажання, це вже на рівні морального обов’язку, тому що в нас є можливість це робити.
Наші плани на майбутнє пов’язані з розширенням кола наших партнерів та проведенням більшої кількості заходів. Ми хочемо, щоб про нашу діяльність дізналося якомога більше людей. Оскільки я за фахом організатор подій, то планую більше зосередитися на різноманітних подіях, які допоможуть нам залучити нових донорів та волонтерів.
Крім того, ми продовжимо підтримувати наші поточні проєкти.
Ми також відкриті для нових партнерств та готові розглядати різноманітні проєкти, які спрямовані на допомогу Україні.
Нові благодійні фонди чи організації звісно можуть подати нам заявку для співпраці. Після цього розпочинається процес верифікації, тобто перевірки цього благодійного фонду.
Ми розглядаємо все, що стосується нашої діяльності. Але це мають бути лише юридичні особи. Ми з фізичними особами не працюємо.
Проєкти, на які варто донатити прямо зараз
Які збори зараз потребують залученості, над якими проєктами зараз працюєте?
Зараз у нас є кілька активних зборів. Ми збираємо кошти на придбання медичного обладнання для лікарень, а також на підтримку проєктів наших партнерів, таких як DetDom.info.
Крім того, ми постійно отримуємо запити від наших партнерів на фінансування різних проектів. Наприклад, нещодавно ми відправили допомогу в Чернівці для облаштування дитячого відділення.
Вся інформація про збори є в наших соціальних мережах. В нас є постійний проєкт, який ми щороку підтримуємо, це стипендії для випускників дитбудинків. Тобто це те, що постійно відбувається, збір на нього постійно відкритий.
Далі ми збираємо гроші також на евакуатор для пожежників.
Щодо допомоги нашим партнерам, можна дивитися на сайті, з ким ми працюємо, та допомагати донатами.
І постійно розглядаємо запити від партнерів. Наприклад, минулого тижня ми відправили допомогу на Місто Добра в Чернівці, де відремонтували підлогу в одному з відділень, закупили медичні бокси, які допомагають дихати дітям. Тобто, ми не оголошували спеціально збір на це.
Постійно є запит від «Госпітальєрів» або для дитячих лікарень на медичне обладнання.
Ефективність благодійності залежить від кожного
На вашу думку, чому так важливо, щоб благодійні організації були прозорими у своїй діяльності та регулярно звітували про використання коштів?
Ефективність діяльності благодійних організацій залежить від роботи всіх. І кожен донат, від одного фунта до тисячі, має значення. Немає маленького донату. Дуже хотілося б, щоб люди це розуміли.
Важливо перевіряти всі збори, щоб люди цікавились, яка доля донатів. І не просто на словах. В ідеалі, кожна організація повинна мати механізм звітування, подібний до британської UK Charity Commission, де детально розписуються витрати. Це дозволяє нам, донорам, бути впевненими, що наші гроші використовуються ефективно і за призначенням.
Кошти надійшли – ми одразу ж передали їх. Саме так і має працювати благодійність. Це важливо, щоб допомога надавалася оперативно. Мене тривожить, що часто ми бачимо інший підхід: відкладати допомогу на потім, вважаючи, що можна діяти повільніше. Але ж від цього залежать людські життя. Коли ми зволікаємо, хтось гине, руйнуються долі.
В благодійності має бути такий самий принцип – допомагати негайно. Звичайно, важливо підходити до цього з розумом, зважено, але без зволікань.
Благодійність – це не бізнес-проєкт, де можна планувати все до дрібниць. Це жива, динамічна діяльність, яка вимагає оперативності та гнучкості. Хочеться закликати всіх до більш відповідального ставлення до благодійності. Давайте підтримувати ті організації, які працюють прозоро та ефективно, і які надають допомогу там, де вона потрібна найбільше, і саме тоді, коли вона потрібна.
Не варто відкладати допомогу на потім, думаючи, що якось пізніше знайдуться кошти. Поступово привчаючи себе до регулярних невеликих пожертвувань, ми створюємо стійкий потік коштів, який дозволяє фондам краще планувати свою роботу.
Навіть один фунт на місяць може зробити велику різницю.
Коли фонд має чітке уявлення про обсяги фінансування, він може ефективніше планувати свою діяльність. Партнери в Україні, які безпосередньо надають допомогу, також можуть більш точно розрахувати свої ресурси та краще організувати процес.
І звісно ще залежить від команди. Я дуже пишаюся нашою Ukraine Charity. Адже кожен докладає багато зусиль для допомоги українцям. Це злагоджений механізм, що приносить хороші результати.
Якщо залишити меседж усім хто читає, то я скажу так: у допомозі важлива систематичність. Систематичний підхід до благодійності набагато ефективніший за спонтанні пожертвування. Тому я закликаю вас підтримувати ті фонди, які мають прозору звітність та досвід роботи. Навіть якщо у вас є бажання допомогти самостійно, варто звернутися до професіоналів, які знають, як найкраще організувати допомогу.
Якщо ви хочете зробити свій внесок у відновлення України, підтримайте організації, які мають чітку стратегію і можуть продемонструвати результати своєї роботи. Разом ми зможемо зробити світ кращим!
Авторка – Оксана Середюк
Читайте також: «Океан нескорених»: веретани з України і Британії планують перетнути Атлантику